Anti-Müllerian Hormone (AMH) uważany jest przede wszystkim za
wskaźnik oceny płodności, marker rezerwy jajnikowej, czynnik
prognostyczny przedwczesnego wygasania funkcji jajników, a
jego podwyższony poziom może wskazywać na PCOS, czyli Zespół
Policystycznych Jajników.
Od grudnia 2013 roku w NZOZ PREGMED możliwe jest oznaczenie poziomu AMH, mającego duże znaczenie diagnostyczne w ocenie funkcji żeńskich gonad płciowych.
Dzięki temu, że wraz z wiekiem poziom tego hormonu obniża się, uważa się go za bardzo dobry marker spadku płodności kobiet. Stężenie AMH spada do poziomu niewykrywalnego w okresie menopauzy.
AMH jako endokrynologiczny parametr oceny płodności dostarcza informacji nie tylko o puli pęcherzyków jajnikowych oraz ich jakości, ale także pozwala oszacować czas, w jakim kobieta będzie w stanie zajść w ciążę.
Hormon ten ma znaczenie również dla wspomaganego rozrodu korelując z odsetkiem prawidłowo zapłodnionych komórek metodą in vitro.
Pomiar jego stężenia odgrywa również istotną rolę w diagnostyce początkowego stadium przedwczesnego wygasania funkcji jajników u prawidłowo jeszcze miesiączkujących kobiet.
Swoje znaczenie diagnostyczne AMH odzwierciedla się również u kobiet z Zespołem Policystycznych Jajników (PCOS), gdzie obserwujemy znaczny wzrost jego stężenia. AMH wydaje się być wysoce specyficznym i czułym parametrem diagnostycznym zespołu PCOS, a także może być przydatny przy ustaleniu w nim postępowania terapeutycznego.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą